Děti a voda - Jizera 2018

Děti a voda - Jizera 2018 Třídenní výlet na řeku Jizeru obou projektových partnerů, Který se konal od 15.6.-18.6.2018 v Kempu Dolánky

Sbor dobrovolných hasičů zorganizoval pod vedením Jana Diessnera druhý ročník akce s názvem Děti a voda – Jizera 2018. Tato akce proběhla ve dnech 15.6. - 17.6.2018, a jejím úkolem bylo přiblížit dětem vodu jako přírodní živel a vyzkoušet si plavbu na lodi. Akce byla určena pro mladé hasiče z Dolní Poustevny a partnerského města Hohnstein, jejich rodiny a dále děti ze Základní školy v Dolní Poustevně. Účastníků bylo celkem 66 a naše řady doplnili v sobotu 3 členové Vodní záchranné služby z Jablonce nad Nisou. V pátek v 16 hodin byl odjezd autobusem z Dolní Poustevny.  Po příjezdu do kempu Dolánky u Turnova byl zbudován společnými silami stanový tábor. Poté proběhlo opékání buřtů na ohni. V sobotu po snídani byla pro děti připravena kolektivní hra „stopovaná“, kde úkolem bylo přemístit se z kempu Dolánky do tábořiště Žlutá plovárna v Malé Skále. Na vyznačené trase plnily děti rozdělené do skupin úkoly. Úkoly plnili i kamarádi z Hohnsteinu, k ruce jim byl tlumočník. Trasa měla cca 11 km. Děti postupně přicházely do cíle, kde pro ně byl připraven oběd. Po obědě proběhla ukázka činnosti Vodní záchranné služby, děti si mohly vyzkoušet např. záchranu pomocí „házečky“.  Poté proběhla příprava na splutí řeky. Všichni byli vybaveni záchrannými vestami, pádly a byli rozděleni do posádek. Když bylo 7 raftů, 8 kánoí připraveno k vyplutí, vydali se všichni po řece Jizeře do Dolánek. Plavba s jednou zastávkou na svačinu trvala přibližně 3 hodiny. Některé děti získaly své první zkušenosti s plavbou a ovládáním lodě na tekoucí vodě. Celá plavba probíhala pod dozorem členů Vodní záchranné služby. Po návratu do kempu byla připravena večeře. Po večeři děti samy začaly soupeřit v různých disciplínách. Děti z Hohnsteinu předvedly jejich klasické hasičské soutěže (např. přetahování hadicí) a naše děti zase ukázaly táborové soutěže (např. skákání přes lano). V neděli po snídani bylo hlavním úkolem zbourat a uklidit stanový tábor. Když bylo vše připraveno, vydali se všichni na Zrcadlovou kozu, kde ručně poháněným přívozem se všichni dostali na druhý břeh. Tam se mohly všechny děti koupat v řece. Po osvěžení v teplém počasí se vrátili na oběd do kempu. Po obědě už byl v 13 hod. přistaven autobus pro návrat zpět do Dolní Poustevny. Při zpáteční cestě byla ještě naplánována zastávka na svačinu a zmrzlinu.

Závěrem bych chtěl poděkovat Víťovi Kopáčkovi a Elišce Pavlovské za jejich práci s dětmi, všem rodičům, kteří pomáhali v rámci celého výletu a Norbertovi Diessnerovi, který po celou dobu tlumočil.

Celá akce proběhla a byla financována v rámci projektu „Ukažme vodě hranice“.

Vytvořeno: 4. 8. 2018
Poslední aktualizace: 4. 8. 2018 21:07